AZ INFRAFŰTÉS TECHNOLÓGIÁJA

MIT JELENT AZ INFRAFŰTÉS?

Az infrafűtés a ma elérhető egyik leggazdaságosabb fűtési forma, mivel hosszú távú befektetést jelent, legyen szó fűtésrendszer kialakításáról, vagy infrapanelek elhelyezéséről.

Az infrafűtés az infravörös sugárzás kibocsátásával, vagyis az elektromágneses hullámok infravörös tartományába eső hullámokat (másnéven hőhullámok vagy hősugárzás) kibocsátó elektromos hősugárzókkal történő fűtést jelenti. Az infravörös sugárzás sajátos tulajdonsága, hogy a levegőt magát nem melegíti fel, csak a hősugárzást elnyelni képes tárgyakat és embereket.

Az infrafűtés az emberi test számára legkedvezőbb 7-14 mikron hullámhosszon sugározza a hőt, mely nem csak lelkének jó érzés – gondoljon csak arra az érzésre, ahogy a napfény melegíti arcát egy hűvös őszi délutánon -, de egészségére jótékony hatással bír!

Az infrapanelek kiemelkedő hatásfokkal, a villamos energiát veszteségmentesen alakítják át sugárzó hővé. A gázkonvektoros vagy radiátoros központi fűtéssel szemben itt nincs hőközvetítő közeg, ahol a felszabaduló hőmennyiség kisebb-nagyobb része elveszhetne.

MILYEN TÉNYEZŐK BEFOLYÁSOLJÁK LEGINKÁBB AZ INFRAFŰTÉS TELJESÍTMÉNYÉT?

1

Az épület hőszigetelése

Az épület hőszigetelése meghatározó minden fűtési megoldásnál. Értelemszerűen minél jobb a falak és a nyílászárók hőszigetelése, illetve a ház általános klímája, annál kisebb hőteljesítményre lesz szükség.
Átlagos hőszigeteltségű házak, lakások esetén 35W / légköbméter, de egy jól szigetelt ház esetén 20W / légköbméter hőteljesítmény is elegendő.

2

A szoba belmagassága

A szoba, fűteni kívánt helyiség belmagassága is meghatározó az infrafűtési rendszer kialakításánál. Más teljesítményű , de adott esetben akár más típusú infrafűtési megoldást kell használnunk egy átlagos 2,7-2,8 méter magasságú helyiségnél és egy 3,2-3,5 méteres, magasabb belmagasságú szoba esetén.

3

Az átsugárzott távolság

A hősugárzás hatásfoka csökken az átsugárzott távolság növekedésével. A belmagasság is tulajdonképpen ebbe a kategóriába tartozik, de a szoba területe is meghatározó. Nagyobb helyiségnél ha infrapaneleket alkalmazunk, nem egy nagyobb, hanem több kisebb teljesítményű panel térben egyenletesen történő elhelyezése a javasolt.

MI A KÜLÖNBSÉG A KONVENCIONÁLIS FŰTÉSI MEGOLDÁSOK ÉS AZ INFRAFŰTÉS MŰKÖDÉSÉBEN?

A helyiségek fűtésére használt fűtőkészülékek a hőt a környezetüknek kétféleképpen adhatják át:

konvekcióval

más szóval áramlásos hőleadással, mely során a fűtőtesttel közvetlen érintkezésbe kerülő levegő melegszik fel, majd a felmelegített levegő adja tovább a hőt a helyiségben található tárgyaknak, falaknak illetve az embereknek.
A hagyományos, konvekciós fűtés során (konvektorok, radiátorok) a fűtőtesteknél a hősugárzással átadott hő minimális, elsősorban a levegőt melegítjük fel, és ez a meleg levegő kering a helyiségben, természeténél fogva pedig felfelé száll, ezért alakul ki a meleg fej-hideg láb érzése. Ez energiapazarlást is jelent, főleg egy nagyobb belmagasságú helyiség esetén, ahol például 3 méter magasságban már 24 C fok van ahhoz, hogy az érzékelhető 0-1,8 méter magasságban 22 C fokot érjünk el.
Emellett a hagyományos fűtési rendszereknél sokkal nagyobb a hőveszteség is, hiszen a hővezető, például a radiátorokban folyó víz, mire elér a célhelyre már veszít a hőből, ezáltal felesleges energiát használunk el a fűtési víz felfűtésére olyan szakaszokon, ahol az nincs is kihasználva adott esetben.

hősugárzással

más néven infravörös sugárzással, mely során a fűtőtest anyagából kisugározódó, távolba terjedő infravörös hullámhosszú sugárzás közvetlenül a hősugárzást elnyelni képes testeket, tárgyakat, falakat és embereket melegíti fel.
Az infravörös hősugárzást kibocsátó fűtéseknél (infrafűtés) viszont a hősugárzás a levegőt nem, csak közvetlenül a tárgyakat, embereket melegíti fel. A tárgyakra (falak, bútorok, padló) és emberekre eső hősugárzás kb. 15%-a verődik vissza, a maradék 85%-ot ezek a hősugárzást elnyelni képes tárgyak, testek elnyelik, ez adja a hőérzetet az emberi test számára is.

Az így felmelegedett tárgyak adják tovább a hőt a környezetüknek, felmelegítve ezáltal a levegőt is. Az infrafűtés leadott hősugárzása hasonlóan működik a Nap sugarainak hatásához, hiszen mindkettő egyaránt elektromágneses sugárzás, csak más hullámhosszú tartományban. Gondoljon csak bele, milyen érzés a Nap fénye, amikor napsütéses téli napon a hideg levegő ellenére az arcán érzi a napsugarak melegét.

MILYEN JELLEGŰ FELÚJÍTÁST, FŰTÉSKORSZERŰSÍTÉST TERVEZ?


LAKÁS, HÁZ KOMPLETT FELÚJÍTÁS ESETÉN

Használt lakás, ház esetén, ha a meglévő fűtésrendszer nem működik vagy kifejezetten nem gazdaságos az üzemeltetése, célszerű áttérni az elektromos infrafűtésre. Ehhez mindenképpen meg kell vizsgálni az elektromos hálózat terhelhetőségét, szükség esetén ennek felújításával, bővítésével kell kezdeni. Ha a padlóburkolat felszedhető, vagy egyébként is cserére szorul, érdemes az infrafűtést a padlóburkolat alá telepíteni, ha nem, akkor az infrapaneleket a falra, mennyezetre tudjuk telepíteni. Megoldható mutatós, lambéria burkolatú panelek készítése is, de gyakorlatilag bármilyen jellegű lakásba, házba tudunk belsőépítészeti / lakberendezési szempontból igényes, otthona hangulatához, jellegéhez illeszkedő infrapaneleket javasolni.


FŰTÉSKORSZERŰSÍTÉS, KIEGÉSZÍTŐ FŰTÉSKÉNT

Használt lakás, ház esetén, ha nincs tervben komplett felújítás, és nem szükséges a a fűtésrendszer teljes cseréje, csak fűtési korszerűsítést kíván megvalósítani, külső fűtőpanelek telepítését javasoljuk. Gyakran használt terekbe, kis teljesítményű infrafűtő testek telepítését ajánljuk, kiegészítő fűtésként használva, a hagyományos fűtőrendszer meghagyásával. Így a központi fűtést alacsonyabb hőmérsékleten üzemeltetve, csak az adott helyiségek használati idejére érdemes az infrafűtő paneleket használni.


ÚJ ÉPÍTÉSŰ LAKÁS, HÁZ ESETÉN

Amennyiben új építésű házról, lakásról van szó, vagy komplett felújításról, célszerű az infrafűtést, az infra-filmet a padlóburkolat vagy falburkolat alá telepíteni. Minden helyiségben külön termosztát vezérlést kell létrehozni, illetve az elektromos hálózatot is a tervezett fogyasztáshoz kell kialakítani.